Ви є тут

«Архитектура межвоенного Киева. Школы. Ясли. Детсады»

27 травня 2019 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного Семен Широчин презентував нове видання «Архитектура межвоенного Киева. Школы. Ясли. Детсады».

Семен Широчин, кандидат технічних наук, дослідник архітектури Києва, автор книжок і низки статей про архітектуру Києва радянської доби, зазначив, що нова книжка відкриває собою серію видань про міжвоєнний Київ.

Автор звернув увагу на те, що в книжці вперше ідентифіковано і перераховано всі шкільні будівлі (в тому числі зруйновані в 1941–2018 рр.), прізвища авторів проектів, типові та індивідуальні проекти шкіл, роки їх будівництва і архітектурні рішення. Він зауважив, що у процесі дослідження йому довелося розплутувати вузол суперечливих датувань будівництва шкіл, особливостей проектів, давати аналіз провалу будівельних сезонів тощо.

Семен Широчин розповів, що під час роботи над книжкою ним було встановлено прізвища авторів проектів і давно забутих керівників будівництва. Крім того, встановлено відомості про окремих будівельників, які будували ці школи. Він зазначив, що читачі, незалежно від місця народження, зможуть дізнатися з книжки про свої школи, адже типові проекти зведення таких будівель застосовувалися не тільки в Києві, а й в інших містах, зазначених у книзі.

Дослідник зазначив, що видання має наукову структуру, матеріал викладено водночас у формі довідника і у формі оповідання, а також містить інформацію, що виходить за межі офіційної історії. Зокрема, це спогади будівельників про їхні важкі побутові умови, суперечки на будівництвах, биту цеглу і крадіжки будматеріалів, рідкісну халтуру і недбалість, стахановські рекорди, організацію харчування робітників, кейтеринг з несмачними борщами, шефські підприємства та їх взаємодію.

Автор повідомив, що він також дослідив дитячі ясла та садки, історію їх будівництва, інформацію про зодчих, які їх проектували.

Нова книжка, написана на основі понад 400 джерел інформації, містить багато ілюстрацій, як сучасних, так і архівних, і викликала у присутніх великий інтерес.

За відгуком видавця, правнука архітектора Йосипа Каракіса Олега Юнакова, «книга є інформаційним скарбом для тих, хто вивчає історію будівництва навчальних закладів і занурює в таємничий світ минулого, просякнутого ароматом київських каштанів і запахом щойно надрукованих букварів».

Презентація книжки Семена Широчина «Архитектура межвоенного Киева. Школы. Ясли. Детсады»