Ви є тут

Брадтман Едуард-Фердінанд Петрович (1856– не раніше 1926)

Едуард-Фердінанд Петрович Брадтман - головний архітектор м. Києва (1898-1915), міський діяч, педагог, майстер архітектурних композицій.

Е. Брадтман народився 23 січня (4 лютого) 1856 р. в м. Петербурзі в родині німецького купця, кушнірського майстра.
У 1874 р. закінчив курс Реформаторського училища в м. Петербурзі.
Протягом 1874-1878 рр. навчався на архітектурному відділенні Імператорської Академії художеств. Потім залишився «академістом» і виконував конкурсні проекти на малу срібну та велику срібну медалі. У 1882 р. отримав велику срібну медаль за «проект будинку для поміщика у південній смузі Росії».
У 1886 р. Е. Брадтман отримав звання класного художника ІІІ ступеня.
У середині 1880-х р. переїхав до м. Києва.
У 1890-х рр. працював техніком при місцевому Приказі громадської опіки.
У цей же час Е. Брадтман тісно співпрацював з архітектором Г. Шлейфером. Зокрема, брав участь у забудові колишньої садиби професора Мерінга, будівництві готелю «Континенталь» (нині навчальний корпус Національної музичної академії імені П. Чайковського), будинку Гінзбурга (вул. Архітектора Городецького, 9).
У 1896-1898 рр. було зведено будівлю театру Київського домобудівного товариства (згодом театр «Соловцов», нині Театр імені Івана Франка) за проектом Г. Шлейфера, всі детальні кресленики до якої підготував Е. Брадтман.
У 1897 р. на схилі Черепанової гори зводили комплекс споруд Київської сільськогосподарської і промислової виставки, одним з авторів якого був Е. Брадтман. Зокрема, за його креслениками зведено зал засідань, розташований на верхній терасі.
У 1898 р. Е. Брадтмана призначено на третю посаду міського архітектора м. Києва. Він працював разом з архітекторами О. Кривошеєвим та І. Ніколаєвим. До сфери його відповідальності входило «нижнє місто» (Поділ і Плоска поліцейська частини).
У цьому ж році архітектор розробив проект нічліжного будинку на 500 місць, який не був реалізований.
У 1898 р. на замовлення Л. Бродського архітектор склав проект прибудови вестибюлю до фасаду Хоральної синагоги на вул. Малій Васильківській (Шота Руставелі), 13.
У 1900 р. за його проектом у Купецькому саду (нині Хрещатий парк) зведено дерев"яний театр.
Після 1900 р. Е. Брадтман працював на забудові дачного селища Пуща-Водиця. Зокрема, він побудував на стику 6-ї лінії та вул. Гоголівської (Червонофлотської) будинок, призначений для розміщення служб дачної канцелярії, помічника міського лісничого та поліції (не зберігся).
У 1901-1902 рр. за дорученням міської влади архітектор спорудив мавзолей міського голови С. Сольського на Лук"янівському кладовищі.
Протягом 1903-1904 рр. за проектом Е. Брадтмана споруджено прибутковий будинок фабриканта цегли Ф. Міхельсона на сучасній вул. Б. Хмельницького, 10.
Тоді ж за проектом Г. Шлейфера та Е. Брадтмана зведено міське училище імені М. Бунге (народне училище) на Липках.
У 1903 р. Е. Брадтман спорудив на сучасній вул. Архітектора Городецького, 7 будівлю цирку Крутикова («Гіппо-Палас»). З цього ж року він викладав архітектуру в Київському художньому училищі.
У 1907 р. за його проектом зведено один з найвідоміших будинків у м. Києві - особняк С. Аршавського по вул. Лютеранській, 23. Він відомий як «будинок невтішної вдови».
У 1908-1910 рр. Е. Брадтман спільно з В. Кричевським побудували шестиповерховий прибутковий будинок професора М. Грушевського на розі вулиць Микільсько-Ботанічної та Паньківської.
У 1908-1911 рр. вони ж збудували корпус міського училища на Куренівці (нині навчальний заклад на вул. Фрунзе, 164).
У 1910-1912 рр. архітектор зводить пожежну каланчу на Подолі.
У 1912 р. відбулося проголошення результатів конкурсу на проект нового Контрактового будинку на Подолі. Переміг проект архітектора М. Дубинського. Проте міська влада відхилила цей проект і доручила Е. Брадтману скласти свій проект споруди. У серпні цього ж року архітектор завершив ескізну пропозицію. Комісія Міської думи в основному затвердила ескіз і узгодила подальше проектування. Будівництво планувалося вести в 1915 р., проте через події Першої світової війни реалізувати проект не вдалося.
У 1913 р. київська лютеранська община запросила Е. Брадтмана керувати роботами із забудови благодійної общинної лікарні на Ново-Павловській вулиці (нині вул. Ю. Коцюбинського, 9; пізніше добудована). Проект складений архітектором Кольманом, проте Е. Брадтман допрацював його і в цьому ж році було зведено каркас споруди.
Е. Брадтман продовжував роботу працювати в м. Києві до 1926 р.
Точної дати смерті архітектора не встановлено.

Список використаної літератури:

  1. Забудова Києва доби класичного капіталізму, або Коли і як місто стало європейським / за заг. ред.: М. Б. Кальницького, Н. М. Кондель-Пермінової ; авт.: А. Б. Бєломєсяцев [та ін.]. - К. : Варто, 2012. - 559 с. : фот. - Бібліогр.: с. 548-550.
  2. Кальницкий М. Зодчество и зодчие / М. Кальницкий. - К. : Варто, 2012. - 335 с. : ил. - (Киевские истории ; кн. 2).