Ви є тут

Кобелєв Олександр Васильович (1860–1942)

Олександр Васильович Кобелєв - відомий український архітектор і педагог, член Петербурзької спілки архітекторів.

Народився О. Кобелєв 27 липня 1860 р. в м. Царське село (нині м. Пушкін, РФ). Навчався у військовій гімназії в м. Петербурзі. Закінчив Петербурзький інститут цивільних інженерів, де навчався протягом 1880-1887 рр., отримавши відповідне звання та чин Х класу. За його дипломним проектом було зведено залізничний вокзал у м. Козятині Вінницької області (за його ж проектами було збудовано паровозне депо, школу, низку житлових будинків, водонапірну вежу тощо). 
Ще в студентські роки в 1883 р. О. Кобелєв приїжджав на практику в м. Київ, де брав участь у будівництві Київського залізничного вокзалу. Після завершення інституту його запрошено в управління Південно-Західних залізниць на посаду «інженера для технічних занять». До його обов"язків входило складання проектів і кошторисів для поточного будівництва залізниць. Після зведення Козятинського вокзалу (1888-1890 рр.) зодчого переведено на посаду старшого архітектора управління Південно-Західних залізниць, пізніше - завідувача відділу цивільних будівель. 
У 1889 р. архітектор виконав проект павільйону для руського залізничного відділу на Паризькій виставці, а в 1896 р. - проект павільйону блокування на Нижегородській виставці.
У 1890 р. його призначено понадштатним архітектором з розширення станції Київ, а наступного року - виконавцем робіт.
У 1897 р. О. Кобелєв брав участь у закритому конкурсі на проект Київського політехнічного інституту, де йому було присуджено другу премію. Архітектор керував будівництвом інституту через завантаженість переможця конкурсу академіка архітектури І. Кітнера на інших будовах. За його керівництва тут працювали молоді на той час інженери та архітектори В. Осьмак, О. Вербицький, П. Голландський, В. Риков [http://dnabb.org/modules.php?name=Pages&go=page&pid=396].
Одночасно зодчий працював над проектуванням павільйонів для Київської сільськогосподарської виставки. За його проектом на виставці зведено концертний зал і 6 павільйонів.
У 1902 р. О. Кобелєв брав участь у конкурсі на проект Київського державного банку, де отримав першу премію. Будівництво споруди розпочалося в 1904 р. за його керівництва.
У 1927 р. О. Кобелєв брав участь у конкурсі на проект Київського залізничного вокзалу. Працював він і над проектом розширення станції Київ-пасажирський. 
У 1933-1935 рр. О. Кобелєв у співпраці з В. Риковим виконали проект надбудови Київського державного банку.
Був О. Кобелєв і знаним пегагогом: з 1899 р. читав лекції та керував архітектурним проектуванням у Київському політехнічному інституті на різних факультетах, з 1916 р. його обрано професором кафедри будівельного мистецтва і архітектури. З 1916 р. його призначено директором середньої будівельної школи в м. Києві, яку згодом перетворено на будівельний технікум, де О. Кобелєв працював завідувачем, а згодом професором (до його ліквідації в 1930 р.). Протягом 1912-1919 рр. він був одним з організаторів і деканом будівельного факультету Київських політехнічних курсів.
За проектами О. Кобелєва зведено понад 200 споруд різного функціонального призначення. Серед його проектів: вокзали на станціях Коростень, Сарни (1897), Бендери (1899), паровозозбірна на 42 паровози в м. Одесі, лікарні для залізниці в містах Києві та Жмеринці Вінницької області, залізнична лікарня в м. Києві (1891), дитячий притулок на станції Київ, залізнична колонія в м. Києві, механічна пральня в м. Одесі, елеватор на станції Вінниця (не зберігся), будівлі вищих жіночих курсів і технічного товариства в м. Києві, будівлі 6-ї гімназії, Київський комерційний інститут (нині Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова) в м. Києві, обсерваторія для гуртка любителів на Володимирській гірці, низка прибуткових будинків, гідростанції на р. Десьонка (не реалізований, 1924-1925) в м. Києві, паротурбінні станції для м. Києві (1926) та м. Вінниці, фабрики музичних інструментів у м. Києві, авторемонтний завод на Петрівці в м. Києві, збиральний цех для Київського Червонопрапорного заводу, сільськогосподарський корпус та ветеринарна клініка для сільськогосподарського інституту в м. Білій Церкві Київської області, філія Київського державного банку в м. Костянтинівці та ін.
Автор відомого підручника «Общая гражданская архитектура» (1907).
Помер О. Кобелєв 30 вересня 1942 р. в м. Києві. Похований на Лук"янівському цвинтарі м. Києві.

Список використаної літератури:

  1. Бабулевич С.П. Видатний зодчий Києва / С. П. Бабулевич // Архітектура Радянської України. - 1940. - № 6. - С. 23-32 : іл.
  2. Государственный банк // A+C: Art+Construction. - 2012. - № 3/4. - С. 65 : цв. ил.
  3. Зодчий А. В. Кобелев // Строительство и архитектура. - 1962. - № 7. - С. 35 : фот.
  4. Кіяшко М. Будівництво держбанку / М. Кіяшко // Соціалістичний Київ. - 1934. - № 7/8. - С. 30-31 : іл. 
  5. Скибицкая Т.В. Творцы многоэтажного Киева / Т. В. Скибицкая // Строительство и архитектура. - 1985. - № 9. - С. 25-27 : ил.
  6. Тимофієнко В.І. Зодчі України кінця XVIII - початку XX століть : біограф. довід. / В. І. Тимофієнко ; Голов. упр. містобудування та архітектури Київ. міськ. адмін. - К. : НДІТІАМ, 1999. - 477 с. - Бібліогр.: с. 437-475.