Ви є тут

Презентація книжки Аркадія Третьякова

27 лютого 2018 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного презентували книжку Аркадія Третьякова «Купцы города Киева» про видатних людей, котрі визначали промислове, культурно-мистецьке, архітектурне обличчя Києва у XIX - на початку XX століть.

Нове видання було здійснене за сприяння та фінансової підтримки Київської фундації культури. Президент фундації Сергій Костянчук розповів про зустріч з автором і співпрацю з реалізації цікавого й необхідного для киян проекту, що висвітлює невідомі та маловідомі сторінки історії купецтва в Києві.

Аркадій Третьяков - географ за спеціальністю, києвознавець за покликанням. Закінчив Київський технікум залізничного транспорту та Київський державний університет імені Тараса Шевченка, працював у науково-дослідних, проектних інститутах і комерційних структурах.

Аркадій Павлович завжди цікавився історією рідного міста, колекціонував рідкісні світлини з видами Києва. За його авторства вийшли друком книги з київської тематики: «Бессарабская площадь» (2013), «Привіт з Хрещатика» (2015), «Мала Васильківська. Шота Руставелі. Культорологічний путівник» (2016).

Аркадій Третьяков розповів, що книгу «Купцы города Киева» варто сприймати як довідник про видатних людей. В ній вміщено 3745 статей, в яких викладено короткі відомості про київських купців за період з 1836 по 1917 роки. Видання багатоілюстроване, налічує 600 ілюстрацій.

Автор зазначив, що саме представники київського купецтва творили облік міста, фінансували спорудження особняків і прибуткових будинків та масове будівництво в Києві в добу будівельної лихоманки кінця XIX - початку XX ст. Більшість архітектурних творінь міста споруджено на замовлення представників купецького стану. Зокрема, справжнім творцем архітектурного Києва став видатний підприємець, будівельний підрядчик Лев (Лейба Беркович) Гінзбург, який мав найзначнішу у дореволюційну добу будівельну фірму. Його можна назвати «королем київського модерну», бо будував майже всі шедеври архітекторів Е. Брадтмана, Ф. Троупянського, В. Ніколаєва, Й. Зекцера, П. Альошина, Г. Шлейфера, В. Городецького та ін. Його фірма звела споруди Національного банку і Національної опери, Хоральну синагогу Л. Бродського, Єврейську лікарню, театр Соловцова, Міський музей, Миколаївський костел, караїмську кенасу, лікарню швидкої допомоги на Рейтарській, Педагогічний музей, корпуси Політехнічного інституту та багато інших будівель.

Купецького походження або самі належали до купецького стану такі знакові архітектори, як Павло Альошин, Михайло Бобрусов та Йосиф Зекцер - провідні майстри київського модерну.
Аркадій Третьяков, відповідаючи на запитання відвідувачів про подальші плани, розповів, що має задум видати книгу українською мовою, але доповнену новою інформацією.

Презентація книжки Аркадія Третьякова - 2018.02.27