Вы здесь

Imago Urbis: Київ на стародавніх мапах

2 березня 2018 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася презентація книжки Тетяни Лютої «Imago Urbis: Київ на стародавніх мапах», у якій історія столиці викладена на зразках мап різного походження: від західноєвропейської традиції до арабських і турецьких картографічних пам’яток, що дають уявлення про зображення Києва на світових просторах від найдавніших часів.

Тетяна Люта – кандидат історичних наук, заступник генерального директора Музею історії міста Києва з наукової роботи, автор та упорядник більш ніж 150-ти статей та 15-ти археографічних видань з історії Києва та України, історик, генеалог.

Авторка розповіла, що книга про Київ на стародавніх мапах побачила світ у видавництві «Видавець Олександр Савчук» із Харкова. Вона писалася понад десять років і була задумана нею як візитівка міста для самих же киян в першу чергу; для всіх українців, які мають знати історію своєї столиці – читати та бачити її на власні очі, по-друге. Книга зовсім мало направлена на зовнішнього читача, хоча велика кількість «картинок» – карт, креслеників та зображень міста – дають уявлення про Київ і іноземцям.

Тетяна Люта зауважила, що читач у новому виданні дізнається як ченці Києво-Печерського монастиря уявляли чудеса печер і як вони зображували їх у своїх чудових дереворитах; як технічні знання і вимірювальні технології прийшли до нас через західне посередництво і які традиційні вимірювальні практики застосовувались тут з давньоруських часів завдяки візантійській традиції.

Вона розповіла, що головними об’єктами карт міста від 2-ї половини XVII ст. до XIX ст. була фортеця і всі пов’язані з нею зміни у структурі міста, в часи коли колоніальне фортечне будівництво у Києві змінило його образ із традиційного «Нового/Другого Єрусалиму» на форпост оборонного і тюремного будівництва.

Зрештою, зазначила п. Тетяна, карти дозволяють нам відстежити реалії літературних творів Миколи Гоголя, зокрема, в основі таких відомих його творів як «Вій» та «Страшна помста» відображені топонімічні об’єкти Києва.

Тетяна Люта, відповідаючи на запитання відвідувачів презентації, поділилася інформацією про свої подальші плани – продовження висвітлення теми історії Києва на зразках мап різного походження. Робота вже розпочата й задумана як каталог.

Завершенням заходу стала автограф-сесія від авторки та знайомство з виставкою документів «Стародавня топографія Києва» із фонду Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного.

Презентація книжки Тетяни Лютої «Imago Urbis: Київ на стародавніх мапах» - 2018.03.02