Вы здесь

Модерний дух в архітектурі Чехословаччини

13 лютого 2018 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася лекція чеського архітектора, історика архітектури, професора, автора публікацій з архітектури ХХ століття, сучасної архітектури та урбанізму Владіміра Шлапети «Архітектура модернізму Чехословаччини 1918-1939 років».

Перед початком лекції, поки збиралася архітектурна спільнота Києва, директорка Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного Галина Войцехівська познайомила шановних гостей з Чехії з діяльністю та фондом бібліотеки.

Владімір Шлапета, архітектор, історик архітектури, професор, і Луція Ржегоржікова, директорка Чеського центру в Києві, з великим інтересом переглянули рідкісні видання з архітектури, серед яких і чеські. Владімір Шлапета подарував бібліотеці нову книгу «Slavnѐ pražskѐ vily».

Розпочалася лекція з вітальних слів від Галини Войцехівської та Луції Ржегоржікової. Це вже другий спільний захід Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного із Чеським центром в Києві. Перший відбувся 21 вересня 2017 р., коли презентували виставку «Зниклий світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гульки» із фонду Національної бібліотеки Чеської Республіки «Слов"янська бібліотека».

Модераторувала подію Олена Мокроусова, кандидат історичних наук, головний спеціаліст Київського науково-методичного центру з охорони, реставрації та використання пам"яток історії, культури та заповідних територій. Вона відзначила великий інтерес в Україні, зокрема в Києві, до чеської архітектури модернізму, і представила архітектора.

Владімір Шлапета, чеський архітектор, історик архітектури, професор. Після закінчення навчання в Чеському технічному університеті в Празі (ČVUT) у 1972 році почав працювати архітектором в Остраві. У 1973-1991 роках був головою відділу архітектури Національного технічного музею в Празі. У 1991-1997 та 2003-2006 роках був деканом архітектурного факультету Чеського технічного університету. У 2006-2010 роках був деканом архітектурного факультету Брненського технічного університету (VUT), де і працює дотепер. Був запрошеним лектором в Берлінському технічному університеті, Віденському технічному університеті, Люблянському університеті. Є почесним членом Американського інституту архітекторів (AIA), Німецької асоціації архітекторів (BDA), Королівського інституту британських архітекторів (RIBA). Є автором багатьох публікацій з архітектури ХХ століття, сучасної архітектури та урбанізму.

Владімір Шлапета у супроводі відеоряду підготовлених ним світлин, розповів про епоху модернізму Чехословаччини 1918-1939 років. Чехословаччина на початку XX століття - це новоутворена держава, яка мала передові технології після Першої світової війни та була однією з провідних країн архітектури функціоналізму або модернізму.

Архітектор детально висвітлив ті джерела, з яких черпали натхнення чеські архітектори, зокрема, у кубізмі, школі Баухаус, радянському конструктивізмі, голландському русі «De Stijl» та Ле Корбюзьє. І як наслідок - чеські архітектори проектували будівлі, що демонструють модерний та ліберальний дух демократичної Чехословаччини.

Лектор також говорив про авангардну діяльність архітекторів в Празі й Брно та індустріальне міське планування в Зліні, що глибоко сприяли розвитку функціоналізму в Європі.

Лекція Владіміра Шлапети завершилася обговоренням і спілкуванням, присутні ставили запитання й ділилися враженнями від лекції. Окрім Києва, на лекції чеського архітектора очікують у Львові та Харкові, всі вони про архітектуру модернізму Чехословаччини 1918-1939 років і приурочені 100-літньому ювілею Чеської республіки.

Модерний дух в архітектурі Чехословаччини - 2018.02.13