Федір Абрамович Троупянський народився 14 травня 1874 р. в м. Одесі в родині робочого-набірника.
У 1893 р. закінчив Одеське середнє художнє училище й вступив до Петербурзької академії художеств, яку закінчив у 1897 р., отримавши звання архітектора-художника.
У 1897 р. почав працювати помічником архітектора, брав участь у будівництві готелю «Лондон» і низки прибуткових будинків у м. Одесі.
Протягом 1906-1908 рр. архітектор брав участь у будівництві костелу в м. Фастові Київської області, де був співавтором проекту та керівником будівельних робіт.
З 1910 до 1917 рр. за проектами Ф. Троупянського зведено будівлі концертного залу, театру російської драми, повітового зібрання «мирових» суддів, універсальних магазинів, ремісничого училища, приймальні лікарні та значну кількість житлових будинків і особняків у м. Одесі, а також декілька житлових будинків у м. Києві.
У 1918 р. Ф. Троупянський був одним із засновників Одеського політехнічного інституту.
У 1923 р. керував роботою з відновлення Одеського оперного театру, що був пошкоджений внаслідок пожежі. Тоді ж він почав брати активну участь у будівництві лікувальних закладів і санаторіїв, серед яких санаторій на Куяльницькому лимані, у Червоній слобідці, на Лермонтовському курорті, будівлі санаторію імені Семашко, кардіологічного санаторію, а також споруди фізико-терапевтичного інституту в Одесі.
Протягом 1923-1932 рр. Ф. Троупянський працював у Облздороввідділі та побудував близько 15 поліклінік, серед яких Центральна поліклініка м. Одеси.
З 1930 р. він працював професором і завідувачем кафедри архітектури Одеського інституту інженерів цивільного та комунального будівництва.
Загалом за проектами Ф. Троупянського в м. Одесі зведено понад 100 споруд, серед яких Одеський будівельний інститут, Інститут народного харчування та корпуси заводу імені Хворостіна. У 1938 р. за його проектом зведено будівлю музичного училища імені Столярського з концертним залом.
З початком Другої світової війни Ф. Троупянський евакуйований у м. Оренбург, де він перебував до 1944 р. За його участі в проектуванні та будівництві тут зведено житлові будинки, їдальні, гуртожитки та оформлено залу Будинку Рад.
Помер Ф. Троупянський 12 травня 1947 р. в м. Одесі.
Список використаної літератури:
- Биографические справки о жизни и деятельности архитекторов : отчет за 1962 г. / НИИТИ ; исполн. Э. Я. Полонская. - 1962. - 33 л. - Библиогр. в конце ст.
- Рогозная В. Фастовский костел // Строительство & Реконструкция. - 2003. - № 11. - C. 49 : ил.
- Троупянський Ф.А. Курортне будівництво в Одесі // Архітектура Радянської України. - 1938. - № 7. - C. 19-22 : іл.